ÇİĞDEM AKIN'IN BARBIE HEYECANI


Yazar : Çiğdem AKIN Basın Ekibi


ÇİĞDEM AKIN'IN BARBIE HEYECANI
  •  
  •  
  •  
  •  

Lara MUTLU - lara.mutlu@alem.com.tr / Fotoğraflar Fevzi ONDU

Barbie, çocuklara ve günümüz kadınlarına ilham veren dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ikonlarından ve rol modellerinden biri. Ona koleksiyon yapma şansını bulduğum ve ona kendi yorumumu kattığım için oldukça heyecanlıyım” diyen Çiğdem Akın ile bir araya geldi.

Barbie X Çiğdem Akın koleksiyonunun nasıl bir hazırlık süreci oldu?
Barbie’nin duruşundan ve yıllara meydan okuyan imajından ilham aldım. Yaklaşık bir senedir üstünde çalıştığım koleksiyonum, bu düşünceden yola çıkarak filizlendi ve bugünlere kadar geldi. Barbie, tüm gelişmeleri ve trendleri içinde barındıran bir ikon; benim moda görüşüm de aynı çizgide. Dolayısıyla hazırlık süreci de yenilikleri kapsayan sürekli değişen, gelişen bir süreç oldu ve sonunda modern, şık, kendine güvenen ve kendi ayakları üzerinde duran kadınları anlatan bir koleksiyon çıktı. 

Barbie kız çocukları için en ikonik oyuncak ama eleştirilen yönleri de var. Siz ne düşünüyorsunuz?
Evet eskiden böyle bir algı vardı ama Barbie bununla ilgili eleştirilere 2016 yılında Time dergisine kapak olarak “Artık benim vücudumdan söz etmeyi kesebilirsiniz” dedi ve en güzel cevabı verdi bence. Üç yeni vücut şekli ve yedi farklı ten rengi ile bu ön yargıları kırdı. Günümüzde her renkten ve her türlü vücut hattına sahip olan Barbie’ler de oldukça seviliyor.  Bunun yanı sıra globalde oldukça ses getiren “Dream Gap” yani “Hayali Duvar” projesiyle kız çocuklarına hayallerindeki mesleği yapmaları için cesaret veriyor ve kendi mesleklerinin en iyisi kadınların “Sheroe” adıyla Barbie’lerini üretiyor. Dolayısıyla bu algıların artık yıkıldığını düşünüyorum. İki kız çocuğu sahibi bir anne olarak ben de kızlarımı Barbie’lerle büyüttüm 

Barbie ile ilgili bir koleksiyon hazırlama fikri nasıl gelişti?
Aslına bakarsanız bu fikir ben daha küçük bir kız çocuğuyken kurduğum bir hayaldi. Kızlarımı büyütürken de yine Barbie ile sürekli iç içeydim; bağımız neredeyse hiç kopmadı diyebilirim. Yıllar sonra Barbie’nin bu kadar gündemde olması, küçük kızlar ve genç kadınlar için güzel gelişmelere önayak olması içimde bu hayalin gerçekleşmesi için yeniden alevlendi. 

RÖPORTAJIN DEVAMI BU HAFTA ALEM'DE